Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Zdecydowałaś się na karmienie piersią i wspomagasz się laktotorem- świetny wybór, przecież to duże ułatwienie i pomaga nam w wielu sytuacjach.
Chcesz zrobić zapas pokarmu na dłuższy czas lub na wypadek jakiegoś nieszczęścia, nagłej sytuacji kiedy mogłoby zabraknąć Cię na kilka dni. Tylko jak to prawidłowo przechować?
Wskaźniki według firmy Medela


Przechowywanie naturalnego pokarmu wbrew pozorom nie jest problematyczne.
Na rynku mamy bardzo szeroki wybór pojemników i woreczków do przechowywania w lodówce i zamrażania. Są one dedykowane dla mleka matki i przygotowane do tego aby przykładowo mrozić pokarm przez kilka tygodni a nawet miesięcy bez utraty wartości odżywczych.

Aby odciągnąć pokarm musimy się odpowiednio przygotować. Hasło przewodnie to HIGIENA.
Musisz pamiętać o prawidłowej pielęgnacji piersi i brodawek. Przed przystąpieniem do odciągania zadbaj też o czyste dłonie i laktator. Dbaj o to aby te części laktatora, które bezpośrednio mają kontakt z Twoją piersią lub mlekiem były zawsze czyste przed przystąpieniem do "pracy".
Do higieny osobistej używaj najlepiej delikatnych środków, bezzapachowego mydła lub produktów przeznaczonych do pielęgnacji Twojej i zarazem dziecka- są one delikatne i nie będą wpływały na posmak i właściwości odciąganego pokarmu.

Zwróć uwagę na miejsce, w którym odciągasz pokarm- niech to będzie najlepiej zacisze domowe. Unikaj miejsc publicznych, gdzie roi się od bakterii.

Przechodząc już bezpośrednio do przechowywania.
Dedykowane do przechowywania pojemniki powinny być również odpowiednio zdezynfekowane i po prostu czyste :) Dla większej czytelności i porządku staraj się opisywać pojemniczki datami wraz z godziną odciągania. Mleko nawet mrożone również ma datę przydatności.
Przechowywane w lodówce może stać ok. 96 h, czyli 4 doby, natomiast mrożone daje radę od dwóch tygodni do nawet pół roku. Zdziwiona? Ja też byłam :)
No i uspokoję Cię, nie traci na wartości.

Tak więc spokojnie możesz teraz usiąść, odprężyć się i stopniowo odciągać zapasy pokarmu na czarną godzinę. Bądź spokojna, nic się z nim nie stanie jeżeli będzie odpowiednio przechowane.

Do następnego!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib