Wyciszanie dziecka przed snem

   Twoje dziecko ma problem z wieczornym zasypianiem i wiele czasu, wysiłku i starań kosztuje Was ułożenie go do snu? Prawdopodobnie masz już dość usypiania na rękach a przy najmniejszej próbie odłożenia do łóżeczka kończy się to płaczem. A może nie chcesz już spać w jednym łóżku z maleństwem, które jest "nieodkładalne" :) Przeczytaj. 

1. Rytuał wieczorny- kąpiel
Określcie godzinę w której Wasz maluch będzie kąpany (19:00, 19:30 a może 20:30). Ta godzina ma pasować do Waszego stylu życia i trybu całego dnia. Kąpielą rozpoczynamy rytuał zasypiania.
Kąpiel powinna być relaksująca, wyciszająca i przyjemna dla wszystkich "uczestników".
Zadbajcie o odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia. Przebieg kąpieli powinien być harmonijny i już na tym etapie zaczynamy wyciszać dziecko. Kąpiel zakończ masażem małego ciałka.

2. Światło i dźwięki
Gdy jesteśmy już w sypialni dziecka zadbajmy o wygaszenie intensywnego światła i zredukujmy mocne dźwięki. Malucha odkładamy do łóżeczka w spokojny sposób tak aby w najmniejszym stopniu budzić lęk przed oderwaniem od rodzica. Pamiętaj jednak, że w tej delikatności nie może brakować PEWNOŚCI :)
Światło powinno być stłumione, delikatne i w ciepłej barwie.
W tle można włączyć ciche kołysanki lub wykazać się własną twórczością (tylko może nie Twój ulubiony kawałek Metallicy). Otaczający półmrok wspomaga produkcję melatoniny, czyli "hormonu snu", natomiast Twój kojący głos pozwala budować stan bezpieczeństwa w głowie dziecka.

3. Twój głos- mów do dziecka monotonnie, cicho, szeptem i bez większych emocji. To co mówisz ma być przyjemne, ale nie ukrywajmy po prostu nudne- nie zabawiaj dziecka, nie rozpraszaj go i nie staraj się zyskać jego uwagi. Zanudź go na SEN. W ten sposób dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

4. Znajome elementy- może to być pieluszka, którą dziecko lubi przytulać, może to być przytulanka lub kocyk. Ma to sens wtedy gdy ten element powtarza się co wieczór- ma się ewidentnie kojarzyć z porą snu. Przy okazji takie przedmioty chłoną zapachy domu, rodziców, zwierząt domowych- maluch kojarzy to z bezpieczeństwem, więc spokojnie przygotowuje się do snu.

5. O technikach usypiania w innym poście. :)

Podsumujmy te proste kroki- kluczem do spokojnego snu jest stworzenie powtarzalnego rytuału wieczornego, który bezwzględnie będzie dziecko kojarzyło z porą spania.
Nie zrażajcie się gdy nie wyjdzie za pierwszym, drugim i piątym razem. Dajcie sobie na to minimum dwa tygodnie. To minimalny czas w większości przypadków na wyrobienie nawyku wieczornej rutyny.

Życzę sukcesów i dajcie znać jak jest z tym zasypianiem w Waszych domach? :)
Do następnego!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib